Resurse materiale

Cadru ambiental–stimulativ pentru desfăşurarea activităţilor instructiv-educative; școlile dispun de săli spaţioase, luminoase, mobilier modern (20 săli).

Prin Banca Mondială s-au primit 8 table de sticlă, 8 catedre şcolare, iar în vara anului 2005 s-au primit următoarele materiale:

• la Şcoala din Unţeni - 110 bănci pentru elevi, 110 scaune, 12 table, 6 catedre, 6 scaune pentru profesori, 6 dulapuri, 6 cuiere;
  • la Şcoala din Burleşti - 35 bănci pentru elevi, 35 scaune, 4 table, 2 catedre, 2 scaune pentru învăţători, 2 dulapuri, 2 cuiere.

Din fonduri obţinute de la Asociaţia Plomeur (3.600 lei) s-au confecţionat măsuţe şi scăunele pentru grădiniţă, dulapuri și rafturi pentru bibliotecă. În 2004, prin aceeaşi asociaţie s-a primit suma de 10.000 lei, sumă cu care s-au procurat materialele pentru reparaţia în exterior a școlii Unţeni, în 2013, suma de 2.000 euro pentru amenajarea terenului de sport și în 2016 și 2017, 2000 euro pentru 7 table magnetice și 5 videoproiectoare cu suporți.
Lucrările de reparaţii s-au plătit de către Consiliul Local Unțeni, care a alocat fonduri în 2013 pentru consolidarea şcolii Unţeni, în 2016 pentru renovarea gardului la aceeași școală. În 2019, Consiliul Local Unțeni, accesând fonduri europene, a realizat reabilitarea școlii de la Unțeni (schimbare acoperiș, izolarea termică, fosă septică nouă).

Există tablă magnetică, videoproiector, calculator în fiecare clasă, în fiecare şcoală, cabinet de informatică și sală de teatru (spectacole) la școala din Unţeni.
În total, școala din Unțeni dispune de 36 calculatoare, 3 imprimante, 3 copiatoare multifuncționale Xerox, 10 videoproiectoare, aparat de fotografiat, aparat de filmat, stație de amplificare, stație radio, sală de spectacole, dar și celelate structuri sunt dotate cu copiatoare, imprimantă, calculatoare și videoproiectoare.
Există centrală termică pe lemne la școlile din Unţeni și Mânăstireni.

Alte materiale didactice diverse existente: planșe, manechin pentru acordarea primului-ajutor, truse de fizică, chimie, biologie, bibliotecă cu 13936 volume, maşini şi utilaje în cadrul atelierului: aparat de sudură, menghine, maşini de găurit, drujbă, sculele şi uneltele necesare pentru buna gospodărire a şcolii.
Şcolile din comuna Unţeni beneficiază de reţea de internet prin cablu şi wireless, sistem de alarmă şi sistem de supraveghere video.
Şcoala Gimnazială nr. 1 Unţeni prezintă autorizaţie sanitară de funcţionare şi autorizaţie de securitate la incendiu, şcolile arondate prezintă toalete interioare, apa curentă și sunt în curs de autorizare.

Resurse informaţionale

• Fond carte 13936 volume